Ciekawostki

Jak sen wpływa na organizm człowieka?

Sen jest nam niezbędny. Nie da się z niego zrezygnować i przeznaczyć tego czasu na przyjemności czy hobby. Zabiegani, często obładowani obowiązkami z własnej woli rezygnujemy z regenerującego snu, ale mało kto zastanawia się głębiej nad tym, dlaczego w ogóle musimy spać i co dzieje się wtedy z naszym ciałem oraz umysłem.

Znaczenie snu w życiu człowieka

Sen ma znaczenie regeneracyjne dla całego organizmu. Z medycznego punktu widzenia zasypianie oznacza wyłączenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. W tym czasie następuje odbudowa komórek oraz odświeżenie funkcji receptorów. Ważną rolą nocnego wypoczynku jest też zapewnienie mózgowi czasu na zbudowanie nowych połączeń i utrwalenie nabytych w ciągu dnia informacji. Kiedy mówimy, że z jakimś problemem „musimy się przespać”, nie ma w tym nic dziwnego. Podczas snu następuje bowiem też analiza pozyskanych danych. Nocny wypoczynek redukuje zarówno napięcia, jak i stres.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że sen poprawia zdolności uczenia się, wzmaga kreatywne myślenie i umożliwia logiczne rozwiązywanie problemów.

W sypialni odpoczywają wszystkie organy. Brak obciążeń sprawia, że komórki układów organizmu zyskują możliwość rozpoczęcia procesów naprawy uszkodzeń. Wiele poważnych schorzeń wywołanych jest właśnie niedoborem snu. Odebranie ciału możliwości przeprowadzania bieżącej regeneracji można porównać do zaniedbania konserwacji np. instalacji w łazience. Prędzej czy później dojść musi do jakiejś awarii.

Głęboki i relaksujący sen ma tak ogromny wpływ na ciało, że jest nawet częścią… treningu sportowego. Badania amerykańskiego Uniwersytetu Stanford jasno pokazały, że futboliści śpiący dłużej uzyskują lepsze wyniki w sprincie niż ich niedosypiający koledzy.

Jak zapewnić sobie spokojny, regenerujący sen?

Wszystkie wyżej wymienione czynniki pokazują jedno – sen ma ogromne znaczenie dla jakości życia. Co zatem można zrobić, aby nocny wypoczynek dawał maksimum korzyści?

To, jak śpimy zależne jest zarówno od czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Właśnie dlatego sypialnia powinna być miejscem przytulnym i urządzonym tak, aby koić nerwy oraz zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia pozostaje czysta, miękka pościel oraz wygodna piżama lub koszulka nocna, które zapewnią komfort podczas odpoczynku.

Szczególnie ważna jest wspomniana już długość snu. Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen nie przynosi korzyści. Optymalny czas odpoczynku wynosić powinien 7,5 do 9 godzin. Są to wielokrotności 1,5 godziny, czyli minimalnego czasu, jaki według fachowców daje możliwość regeneracji i relaksu. Tyle najmniej powinna  wynosić więc popołudniowa drzemka.

Dla jakości snu duże znaczenie ma nastawienie psychiczne. Nie jest więc zabobonem, że przed zaśnięciem warto pomyśleć o czymś przyjemnym i spróbować zapomnieć, choć na chwilę o kłopotach lub stresach. Dobrze jest też zadbać o ładną bieliznę nocną. W eleganckiej piżamce czujemy się pięknie i seksownie, a to już czynnik, który pomoże w zasypianiu i zapewni zmęczonemu po całym dniu ciału bodziec do  kreowania naprawdę kolorowych snów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *